Jako użytkownicy sprzętu elektronicznego często musimy mierzyć się nie tylko z brakiem dostępu do Internetu czy lagowaniem się aplikacji, ale także z różnymi usterkami, które się im zdarzają. Niezależnie od jakości wykonania danego sprzętu oraz dbałości o niego w codziennym użytkowaniu, czasem coś się w nim psuje. A to wskutek nieszczęśliwego wypadku, a to z powodu starzenia się jego podzespołów.

Jakie są więc najczęstsze problemy użytkowników jabłkowych tabletów? Wybraliśmy trzy z nich.

Zbita szybka iPad

Zbita szybka jest bez wątpienia wydarzeniem, które psuje humor każdemu użytkownikowi iPada. Choć wymagająca wymiany, nie jest to jednak uszkodzeniem tak poważnym, by wymagało to od nas poważnego wydatku na naprawę lub zakup nowego tabletu.

Dlaczego? Dzieje się tak dlatego, że szybka jest tylko (i aż!) warstwą ochronną znajdującego się pod nią wyświetlacza LCD. Jeśli szybka iPada się stłukła, ale ekran LCD pozostał cały, to możemy powiedzieć, że… szybka spełniła swoje zadanie.

Jak wygląda wymiana szybki iPad?

Proces wymiany szybki iPadzie przy jednoczesnym zachowaniu oryginalnego wyświetlacza LCD nazywa się refabrykacją.

Czym jest refabrykacja ekranu iPad?

Mimo tego, że stłuczenie samej szybki w iPadzie nie jest tak wielką tragedią jak mogłoby Ci się na początku wydawać, sama refabrykacja jest procesem skomplikowanym i możliwym tylko w serwisie Apple. Na jego części, w dużym uproszczeniu, składają się:

– odseparowanie zbitej szybki od działającego wyświetlacza LCD;

– usunięcie resztek kleju łączącego szybkę z panelem LCD;

– dokładne czyszczenie ekranu LCD;

– nałożenie na ekran nowej szybki.

Wymiana wyświetlacza LCD iPad

Znacznie gorzej, gdy dojdzie do uszkodzenia lub awarii samego panelu LCD odpowiedzialnego za wyświetlanie obrazu. Także w takiej sytuacji pomóc nam może tylko serwis iPad.

Jeśli na swoim iPadzie widzisz pionowe lub poziome paski, obraz nie wyświetla się na całej powierzchni ekranu lub widać różne plamki i przebarwienia, oznaczać to może awarię ekranu iPada. Może, ale nie musi. Może to oznaczać również awarię płyty głównej.

Nie jest możliwe „chałupnicze” sprawdzenie przyczyn usterek ekranu iPada bez ryzyka poważnego uszkodzenia tabletu. By poznać przyczyny usterki, trzeba poprosić o pomoc serwis Apple.

Reperowanie wyświetlacza iPada to, z grubsza, składający się z kilkudziesięciu czynności proces demontażu wadliwych i montażu nowych części.

Naprawa wyświetlacza iPada wymaga demontażu m.in.:

– przedniej kamery;

– czytnika linii papilarnych;

– mikrofonu.

Następnie montuje się nowy panel LCD, który składa się z:

– polaryzatora;

– ramki;

– wyświetlacza Retina;

– podświetlenia.

Na koniec pozostaje jeszcze ponowne przykręcenie wcześniej wyjętych komponentów takich jak np. przednia kamera.

Wymiana baterii iPad

Kolejnym częstym problemem, z którymi mają do czynienia użytkownicy iPadów jest coraz krócej działająca bateria. Jej wymiana, choć możliwa, jest jednym z najtrudniejszych do wymiany podzespołów w sprzęcie Apple. Dlaczego? O tym za chwilę. Najpierw przyjrzyjmy się, czemu bateria iPada z czasem trzyma coraz krócej.

Czemu bateria w iPadzie krótko trzyma?

Powodem coraz krótszego działania iPada jest technologia zastosowanych w nich akumulatorów. iPad, podobnie jak reszta urządzeń producenta z Cupertino oraz sprzętu innych firm, posiada akumulator litowo-jonowy.

Akumulatory litowo-jonowe zapewniają szybsze ładowanie oraz dłuższy czas działania niż stare baterie niklowo-wodorkowe, w które wyposażano telefony komórkowe takie jak np. Nokia 3310.

Podlegają one jednak naturalnemu procesowi starzenia się mierzonemu w cyklach ładowania. Z czasem pojemność baterii spada, co przekłada się na zauważalny przez użytkownika krótszy czas działania tabletu.

Gdy czas działania robi się nieprzyjemnie krótki, pozostają tylko dwa rozwiązania – zakup nowego tabletu lub wymiana baterii.

Jak wygląda wymiana baterii iPad?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, jest to jeden z najbardziej skomplikowanych procesów naprawy sprzętu Apple. By nie doprowadzić do poważnych uszkodzeń czy wręcz wyrzucenia iPada na śmietnik, lepiej wymienić baterię w serwisie iPad.

Sam proces „dostania się” do zużytej baterii i montażu nowej wymaga m.in.:

– demontażu szybki i ekranu LCD;

– odpięcia szeregu przewodów, np. płyty logicznej;

– odklejenia (tak!) baterii przymocowanej bardzo mocnym klejem.

Następnie wszystkie komponenty należy złożyć z powrotem.
Niezależnie od tego czy masz problem ze stłuczoną szybką, awarią ekranu, krótko działającą baterią czy jeszcze czymś innym, pamiętaj że nie musisz od razu rozstawać się ze swoim iPadem. Wiele usterek można bez problemu wymienić w serwisie Apple!