Nasze smartfony to urządzenia niezwykle podatne na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Ciągłe ich noszenie może prowadzić do wielu usterek. Szczególnie narażone na awarie są te części smartfonu, które są najbardziej wystawione na kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Szybka może nagle i niespodziewanie pęknąć, obudowa rysować się a głośniki zacząć charczeć lub zupełnie przestać działać.

W tym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym usterkom głośników w smartfonach. Z niektórymi kłopotami możemy poradzić sobie sami, inne będą wymagać pomocy profesjonalnego serwisu.

Podczas rozmowy telefonicznej słabo słychać rozmówcę

Przyczyną słabej słyszalności rozmówcy może być zabrudzenie siatki głośnika. Ten zewnętrzny, zabezpieczający wnętrze głośnika element jest mocno narażony na kontakt z zewnętrznymi zanieczyszczeniami takimi jak okruszki, kurz czy nitki znajdujące się w kieszeni czy torebce.

Z tym problemem możesz poradzić sobie samemu. Wystarczy, że weźmiesz patyczek do uszu delikatnie (naprawdę delikatnie!) zwilżony alkoholem, wycisnąć go i przeczyścić siatkę głośnika.

Jeśli czyszczenie nie pomogło, potrzebna jest wymiana głośnika iPhone.

Metaliczne trzaski w głośniku telefonu

Irytujące metaliczne trzaski to równie częsta „przypadłość” smartfonowych głośników. Ich przyczyną jest uszkodzenie membrany głośnika. Jest ona wykonywana z bardzo cienkiej folii. Ze względu na to jest ona narażona na przetarcia mikroskopijnymi opiłkami metalu, które są przyciągane przez magnes głośnika.

Jeśli słyszysz metaliczne trzaski podczas rozmowy telefonicznej, to niestety nie mamy dobrych wiadomości. Potrzebna jest wymiana membrany w głośniku.

Działa głośnik do multimediów, nie działa głośnik do rozmów

Może być kilka przyczyn takiej sytuacji – zabrudzenie głośnika, uszkodzenie membrany lub brak komunikacji między głośnikiem a płytą główną.

W tym tym przypadku także pozostaje oddanie smartfonu do serwisu. Tam, po otworzeniu urządzenia, technicy sprawdzą każdą z możliwości i wymienią wadliwy podzespół czyli głośnik lub taśmę łączący go z mikrofonem.

Nie działa żaden głośnik

Jeśli w Twoim telefonie doszło do tego typu sytuacji, może oznaczać to uszkodzenie układu audio w urządzeniu. A mówiąc dokładniej – do przerwania połączenia między płytą główną a układem audio odpowiedzialnym za emisję dźwięku.

Bardzo częstą przyczyną awarii zarówno głośnika do rozmów jak i multimediów są wielokrotne upadki telefonu na twardą powierzchnię. W ich wyniku dochodzi do mikroskopijnych pęknięć oraz przerwania połączeń i punktów lutowniczych głośników.

Także i w tej sytuacji pomóc może jedynie naprawa głośnika. Lepszy scenariusz przewiduje wymianę tylko układu audio, gorszy wymianę serca telefonu – płyty głównej.

Poznałaś/eś najpopularniejsze „przypadłości” jakie dotykają użytkowników smartfonów. Tak jak zostało wspomniane na wstępie, nie ze wszystkimi trzeba od razu udawać się do serwisu. Zwykłe zabrudzenia z powodzeniem usuniesz sam/a. Poważniejsze usterki wymagać będą już jednak pomocy specjalistów. Niezależnie jednak od tego, co się może przydarzyć Twojemu telefonowi, warto dbać o to, by jego najbardziej narażone na uszkodzenia podzespoły chronić jak najmocniej.